ÖİDB

Üniversitelerin bölünmesi nedir?Üniversitelerin bölünmesi nedir? Üniversiteler neden bölünüyor? Bölünme tasarısı nedir? gibi sorular tasarının 7. maddesinin kabul edilmesiyle gündemde. Peki ya Üniversitelerin bölünmesi nedir? Üniversiteler neden bölünüyor? Bölünme tasarısı nedir? sorularıyla ilgili detaylar oidb.net'te.

Son günlerde gündeme gelen Üniversitelerin bölünmesi nedir? Üniversiteler neden bölünüyor? Bölünme tasarısı nedir? sorusuyla ilgili birçok fikir ortaya atıldı. Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde günlerdir protesto edilmeye devam ediyor. Peki ya Üniversitelerin bölünmesi nedir? Üniversiteler neden bölünüyor? Bölünme tasarısı nedir?

ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜNMESİ NEDİR? ÜNİVERSİTELER NEDEN BÖLÜNÜYOR? BÖLÜNME TASARISI NEDİR?

Hükümetin aylar sonra gündeme getirmeyi planladığı 'Üniversitelerin Bölünme Tasarısı''yla ilgili düzenlemeler Eğitim Komisyonu'na sunulan önergelerle son şeklini aldı. Bölünme tasarısı, kalabalık üniversitelerin parçalanması ve yeni üniversitelerin kurulması anlamına geliyor.

BÖLÜNME TASARISI NEDİR?

Sorusuyla ilgili detaylara gelecek olursak;

"Kalabalık üniversitelerin" parçalanması ve yeni üniversitelerin kurulmasına ilişkin düzenleme, erken seçim öncesinde TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda karara bağlandı. Hükümetin hazırladığı yasa tasarısı gelen tepkilerin ardından Eğitim Komisyonu'na sunulan önergelerle son şeklini aldı.

Türkiye'deki köklü 10 üniversiteyi bölerek, önemli bazı fakültelerin yeni kurulacak 15 yeni üniversiteye bağlanmasını içeren yasa tasarısı (Bölünme Tasarısı) TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'ndan geçti. AK Parti'li vekillerin hazırladığı önergelerin tümünün kabul edildiği komisyon toplantısında, "parçalanacak üniversite" listesine, Anadolu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi de eklendi. Böylece parçalanan üniversite sayısı 13'e çıktı. Yeni kararla bölünen üniversitelerden devralınacak fakültelerle kurulacak yeni üniversite sayısı ise 20'ye ulaştı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nin bağlanması planlanan İbn-i Sina Üniversitesi'nin kurulmasından ise vazgeçildi. Yeni kararla Çapa Tıp, İstanbul Üniversitesi'nde kalacak; aynı üniversiteye bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ise İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) adıyla yeni kurulacak üniversite bünyesinde eğitim öğretime devam edecek. Gazi Üniversitesi'nin tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi "sağlık fakülteleri" de Gazi Üniversitesi'nde kalacak.

BÖLÜNEN ÜNİVERSİTELERE NE OLACAK?

Hükümetin İstanbul, Gazi, İnönü Üniversitesi gibi köklü üniversiteleri parçalayan düzenlemesine Anadolu Üniversitesi'nin de eklenmesi dikkat çekti. Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı, sürecin 7 yıllık bir çalışma olduğunu, Anadolu Üniversite'nin bölünmesinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Odunpazarı Mitingi'ndeki vaadleri kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi'nin fen, mühendislik, mimarlık ve tasarım, havacılık ve uzay bilimleri, spor bilimleri fakülteleri ile Porsuk ve ulaştırma meslek yüksek okulları, fen bilimleri, yer ve uzay bilimleri, ulaştırma enstitüleri de yeni kurulacak Eskişehir Teknik Üniversitesi'ne dahil edildi. Ayrıca önergeyle Süleyman Demirel Üniversitesi bölünerek Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi; Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden ise tıp, diş hekimliği, eczacılık fakülteleri ayrılarak Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin kurulmasına karar verildi.

BÖLÜNMENİN ASIL NEDENİ NE?

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, hükümetin kanun teklifi ile 10 üniversitenin bölünerek toplam 15 yeni üniversite kurulması kararının hata olduğunu söyledi. Geylan’ın açıklamaları şöyle: Öncelikle şu gerçek görülmelidir: Yönetilebilir olma zafiyetlerinin nedeni, çalışan ve öğrenci sayısının büyüklüğü değil; liyakatli yönetici yoksunluğu, özerklik eksikliği, katılımcı, modern ve demokratik yönetim anlayışının tesis edilememesi gibi daha temel unsurlardır. TBMM’ye sunulan teklifle 15 yeni üniversite kuruluyor. Bunlardan 10 tanesi mevcut üniversitelerin bölünmesiyle oluşturuluyor.

ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜNMESİ DOĞRU MU?

Eğitim caddesi sitesine Geylan'ın yaptığı açıklamalara göre; Bu durum, yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Akademik çevreler, üniversitelerin bu şekilde bölünmesini doğru bulmuyor. Hükümet çevreleri ise bu üniversitelerin çalışan ve öğrenci sayısı bakımından çok fazla büyümüş olmasının, yönetim sorunları oluşturduğu iddiasıyla bölündüğünü öne sürmekte.

Peki bu iddia ne derece doğru?

EĞER BÜYÜKLÜKLERİ YÜZÜNDEN OLSAYDI

Bölünen üniversitelerin çok büyük olduğu için yönetilebilir olma kabiliyetini kaybettiği tezi doğru olsaydı; şimdi bölünen Sütçü İmam, Dumlupınar ya da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden çok daha büyük olan başka üniversiteler de pakete dahil edilmez miydi?

Öncelikle şu gerçek görülmelidir: Yönetilebilir olma zafiyetinin nedeni, çalışan ve öğrenci sayısının büyüklüğü değil; liyakatli yönetici yoksunluğu, özerklik eksikliği, katılımcı, modern ve demokratik yönetim anlayışının tesis edilememesi gibi daha temel unsurlardır.

Ayrıca bu üniversitelerimizdeki akademik ve idari personel tarafından, üniversitelerin yaşadığı sorunlar nedeniyle bölünmesi gerektiği yönünde bir ihtiyaç olduğu talebi hiç gündeme getirilmemiş iken; Hükümet, bu tasarrufu hangi gerekçeyle kullanmak istediğini dürüstlükle açıklamalıdır.

Hiç tartışılmadan, hele ki, konunun doğrudan muhatabı olan söz konusu üniversitelerin akademik ve idari çalışanlarının görüşü dahi alınmadan, ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla kurumların kaderini tayin eden böylesi radikal bir karar alınıyor olması sağlıklı bir tavır değildir.

BÖLÜNME TASARISINA GELEN TEPKİLER, İSTANBUL, GAZİ VE İNÖNÜ ÜNİVERSİTELERİ'NDE NELER OLUYOR?

Bazı üniversitelerin ikiye bölünerek yeni üniversiteler kurulacağına dair haberlerle birlikte öğrenciler fakültelerinin geleceğini merak etmeye başladı. 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarı TBMM'ye sunuldu. Bu teklif ile bazı üniversiteler ikiye bölünecek, İstanbul, Gazi ve İnönü üniversitelerini doğrudan etkileyecek olan bölünme haberiyle öğrenciler #FakültemeDokunma ve #ÜniversitemeDokunma etkiketi altında paylaşımlar yapmaya başladı...

Konular