ÖİDB

İTÜ dünyanın en yeşil 100 üniversitesi arasındaİstanbul Teknik Üniversitesi, sürdürülebilirlik ve çevre bilinci konusunda uluslararası bir platform olan Green Metric (Yeşil Ölçüm) sıralamasında, 619 üniversite arasında 77'inci sırada yer alarak, bu listede ilk 100'e giren tek Türk üniversitesi oldu.

İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Green Metric'in, dünyanın seçkin üniversitelerini altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi farklı alanlarda değerlendirdiği belirtildi.

Green Metric'in sürdürülebilirlik ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olduğu ifade edilen açıklamada, İTÜ'nün bu platforma başvuran 619 üniversite arasında 77'inci sıraya yerleştiği ve ilk 100'e giren tek Türk üniversitesi olduğu bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, 2013'ten beri yeşil kampüs hedefi doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ayazağa yerleşkesi, trafiği ve gökdelenleriyle anılan Maslak'ın ortasında yıllardır Yeşil Kampüs projeleriyle şehrin doğaya açılan bir kapısı oluyor. Yerleşkemizi son 5 yıldır Yeşil Kampüs projesi kapsamında çok farklı bir görünüme kavuşturduk. Doğanın güzelliklerini aktif yaşamla buluşturacak bir ortam oluşturduk. Bisiklet ve yürüyüş yolları, yaya dostu kaldırımlar, peyzaj çalışmaları, kampüs içi aydınlatma çalışmaları ve farklı spor alanları bu çalışmalar arasında sayılabilir. İTÜ, bir yandan sürdürülebilir gelecek için gerekli olan bilim ve teknolojiyi üretirken öte yandan yaşam kalitesini yükselten doğa dostu yerleşkeleriyle topluma örnek oluyor. Kampüslerimiz vakit geçirilmekten keyif alınan ve huzur veren bir atmosfere sahip. Üniversitemizin 250. yılına doğru kurum kimliğimize yakışır bir kampüs oluşturma çabamız hız kesmeden devam edecek."

- Yeni hedef, "akıllı kampüs"

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Kındap da hedeflerinin kampüsün sadece "yeşil" değil, engellileri ve yeniden dönüşümü odak noktasına alan, günün şartlarında hem alt hem de üst yapısıyla sürdürülebilir bir hale getirilmesi olduğunu belirtti.

Kındap, Yeşil Kampüs projesiyle birlikte yeni hedeflerinin "akıllı kampüs" olduğunu bildirdi.

Konular