ÖİDB

4 maddede tıp eğitimiPROGRAMIN AMACI: Uluslararası standartlarda bilgi birikimine sahip, halk sağlığı konularına duyarlı, etik değerlere bağlı, doğru teşhis ve tedavi yöntemlerini uygulayabilecek nitelikli hekimler yetiştirmek.

MÜFREDATIN YAPISI: Tıp fakültelerinde eğitim süresi 6 yıl. Yabancı dilde eğitim veren üniversitelerde, ihtiyaç duyan öğrencilerin tıp eğitimi öncesinde bir yıl süreyle eğitim dilinde hazırlık programına tabi tutulmasıyla beraber 7 yıla çıkabiliyor. Farklı uygulamalar da olmakla beraber, son yıllarda çoğu tıp fakültesinde ‘Organ/Sistem Temelli Entegre Eğitim Sistemi’ uygulanıyor. Bu sistemde, öğrenciler okula başladıkları ilk yıllardan itibaren klinik derslerle hastane ortamında bulunacakları bir eğitim sürecine dahil oluyor.

PROGRAMDA OKUYACAK KİŞİLERDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER: Tıp eğitimi uzun ve zorlu bir süreç. Öğrencilerin programlı ve sabırlı olmaları gerek. İyi bir tıp doktoru olmak aynı zamanda iyi bir bilim insanı olmak anlamına geliyor.

PROGRAMI BİTİRENLERİN ÇALIŞMA ALANI: Uzmanlık eğitimi sonunda uzman doktor ünvanıyla hastanelere atamaları yapılıyor. Mezunların ayrıca çeşitli özel sağlık kurumları ve araştırma merkezleri bünyesinde de çalışma imkânları var.

Konular