ÖİDB

Bankalardan eğitim kredisi nasıl alınır?Bankalar, kredi yanı sıra diğer ürünler yoluyla okul öncesinden doktora eğitimine kadar veli ve öğrencilere tam destek veriyor.

Bankalar, kredi yanı sıra diğer ürünler yoluyla okul öncesinden doktora eğitimine kadar veli ve öğrencilere tam destek veriyor.

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bankalar gelişmişliğin en önemli göstergesi olan eğitime verdikleri destekle de ülke kalkınmasında görev üstleniyor.

Yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra eğitim kredileri, harçlık avansı, kredi ve banka kartları gibi ürünlerle hem veli hem de öğrencilere tam destek sunan bankalar, 120 aya varan vade seçenekleri ile 70 bin TL'ye kadar eğitim kredisi veriyor.

"Tüm eğitim masrafları için eğitim kredisi önerebiliyoruz"

QNB Finansbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu eğitime verilen desteklere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada eğitim harcaması olan müşterilere avantajlı kredi koşulları sunduklarını belirtti.

Müşterilerin kendilerine ya da çocuklarına ait tüm eğitim masrafları için eğitim kredisi önerebildiklerini ifade eden Kurtoğlu, "Müşterilerimiz, 120 aya varan vade seçenekleriyle ve cazip faiz oranlarıyla eğitim kredisi ürünlerimizden yararlanabilir. Kendi tercihlerine göre taksit günlerini belirleyebilir ve ilk taksitlerini 45 güne kadar öteleyebilirler. İhtiyaç olması durumunda eğitim masrafına dair belge talep edilebilmektedir." dedi.

Kurtoğlu, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, European Investment Fund (EIF) ile imzaladıkları protokol kapsamında bank olarak, yurt dışında yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen öğrenciler için kefilsiz, dosya masrafsız Erasmus kredisi sunduklarını aktardı.

"Öğrencilere harçlık avansı"

Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Türetken de banka olarak gençlere özel önem verdiklerini, eğitim/öğretimleri boyunca ve sonrasında da yanlarında olduklarını belirtti.

Bu kapsamda Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ödemelerine aracılık edilmesi, okul tahsilat sistemleri, özel okullarda eğitim almak isteyenlere yönelik eğitim kredileri, üniversite öğrencileri için hem öğrenci kimliği yerine geçen hem de kampüs içerisindeki harcamalarını yapabilecekleri Kampüs Kart uygulaması ile gençleri desteklediklerini anlatan Türekten, Ziraat Bankası olarak halihazırda 1,5 milyonu aşkın öğrenciye hizmet verdiklerini ifade etti.

Türetken, her yıl yaklaşık 600 bin yeni öğrenciyi hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanabilecekleri tek kart olan Genç Bankkart ürünüyle buluşturduklarını bildirdi.

"48 ay vadeli Eğitim Kredisi"

Yapı Kredi da eğitim finansmanı alanında sundukları Taksitli Eğitim Sistemi (TEST) ile herhangi bir ücret almaksızın velilerin okul ödemelerini taksitlendiriyor.

TEST ile okul tarafından belirlenen ödeme planı çerçevesinde okul taksitleri, velilerin hesabından okul hesabına otomatik olarak ödenebiliyor. Velilerin hesabında o an için yeterli taksit tutarı bulunmasa dahi ödemeler yalnızca okul ödemesi için ayrılmış TEST limitinden yapılmaya devam ediyor.

Müşterilerin eğitim harcamalarına kolaylık sağlamak amacıyla ayrıca kredi ürünleri bulunuyor. Eğitim Kredisi ile müşterilerin yurt içi ve yurt dışı tüm eğitim harcamalarında, 50 bin TL ve 48 ay vadeye kadar yüzde 1,27'den başlayan faiz oranlarıyla kredi imkanından yararlanabiliyor.

"Okul ödemelerine finansal destek sunuyoruz"

Akbank ise özel okullar ile "Okul Ailem Programı" kapsamında çalışıyor. Banka velilere ve okul yönetimlerine okul ödemelerine yönelik bir bankacılık çözümü sunuyor. Program kapsamında, okul ödemelerinin düzenli yapılması amacıyla velilere özel artıpara hesapları açılıyor. Bu sayede programla; velilere okul ödemeleri için finansal destek sağlarken, okul yönetimlerine de düzenli tahsilat imkanı sağlanıyor.

Konular