ÖİDB

Özel sektörde staj yapan bir öğrencinin en düşük maaşı ne kadar?Devletin, 'meslek lisesi memleket meselesi' anlayışı ile başlattığı 'nitelikli istihdam hareketi' meyvelerini verdi. Devletin, işletmelerde staj yapan öğrenciye maaş uygulama kararının ardından 1 milyon 165 bin 644 öğrenci staj başvurusu yaptı. Rekor seviyede gerçekleşen stajyer uygulaması için devlet 6 ayda toplam 196 milyon TL maaş ödemesi, 86 milyon TL'de sağlık sigorta primi ödedi.

Devletin, 'meslek lisesi memleket meselesi' anlayışı ile başlattığı 'nitelikli istihdam hareketi' meyvelerini verdi.

Devletin, işletmelerde staj yapan öğrenciye maaş uygulama kararının ardından 1 milyon 165 bin 644 öğrenci staj başvurusu yaptı.

Rekor seviyede gerçekleşen stajyer uygulaması için devlet 6 ayda toplam 196 milyon TL maaş ödemesi, 86 milyon TL'de sağlık sigorta primi ödedi. Mesleki teknik Anadolu liselerinde toplamda 1.9 milyon öğrenci eğitim görürken, staj kapsamına giren öğrencilerin tamamına yakını yeni uygulamadan yararlandı.

Staj karşılığında asgari ücretin net tutarının yüzde 30 en az maaş olarak belirlendi. Bu ücretin 3'te 2'sini de devlet ödedi.
Staj yapana 421 TL maaş

Özel sektörde staj yapan bir öğrencinin en düşük staj karşılığı maaşı 421 TL olarak gerçekleşti. Sabah'ın haberine göre, bu maaşın 280 TL'sini devlet, 140 TL'sini ise işletme ödedi.

Yapılan düzenleme ile mesleki teknik eğitimalanında, öğrencilere desteğin yanında, stajlarını daha iyi koşullar altında yapabilmeleri sağlandı.

Konular