ÖİDB

Türkçe Yeterlik Sınavı başvuruları başladıTürkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin yeterliklerini ölçmek üzere Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen sınavın başvuruları 6 Ocak 2017'ye kadar yapılabilecek.

Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin yeterliklerini ölçmek üzere Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) için başvurular başladı.

YEE'den yapılan yazılı açıklamada, TYS'ye başvuruların 6 Ocak 2017'ye kadar yapılabileceği belirtildi. Sınavın, YEE'nin olduğu tüm merkezlerde 14 Ocak 2017'de eş zamanlı olarak gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2016 yılında uluslararası ölçekte üç sınav gerçekleştiren Enstitü, 2017 yılının ilk sınav uygulamasını 14 Ocak 2017 tarihinde Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu ülkelerde eş zamanlı uygulayacak.

Türkçe'nin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla gerçekleştirilen TYS'de başarılı olan adaylar, başarı durumlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanacak. Türkçe Yeterlik Belgesi'ne sahip olanlar, Türkiye'de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulacak. Türkçe Yeterlik Belgesi, öğrenciler kadar Türkiye'de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyen bireylere, Türkçe tercümanlık yapmak isteyenlere ya da yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adaylarına da iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor."

Yunus Emre Enstitüsü Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Konular